איך מתכוננים לכול השאלות בראיון עבודה ?

המראיינים שלכם יבדקו תחת זכוכית מגדלת אם האופי והכישורים שלכם מתאימים לתפקיד. 

להתכונן לשאלות בראיון עבודה

לפני מספר חודשים פגשתי בבחורה נאה ומשכילה שחיפשה עבודה בתפקיד של מנהלת אדמיניסטרטיבית בכירה. כאשר שאלתי אותה איך היא מתכוננת לראיון העבודה, היא ענתה לי שהיא מסתמכת בעיקר על הקסם האישי שלה. נכון שההופעה של הבחורה היא מרשימה לכל הדעות, שפת הגוף שלה מעוררת התפעלות, אבל עדיין, היום, ללא כול הכנה מוקדמת, גם הסיכויים של הבחורה האטרקטיבית ביותר יכולים לרדת והדבר נכון כמובן לגביי כול אחד ואחד מאיתנו.

כדי להתכונן לשאלות שיוצגו בפניכם בראיון העבודה. עליכם להתכונן לסוגים שונים של שאלות:

שאלות מקצועיות  תחום השאלות המקצועיות נועד כמובן לבחון את הידע המקצועי שלכם. גם אם אתם אלופים במה שאתם עושים ויודעים לדקלם את החומר המקצועי שלכם תוך כדי שינה, עליכם להראות כישורים נוספים כגון: התלהבות מהמקצוע, מוכנות ויכולת ללמוד חומר חדש, כיצד אתם פותרים בעיה מקצועית סבוכה ועד כמה אתם מעודכנים בטכנולוגיות ובטרנדים הקשורים למקצוע שלכם. 

כדי להתכונן היטב לשאלון לראיון עבודה עליכם לא רק לחדד את הכישורים המקצועיים שלכם, אלא גם לקרוא חדשות ועדכונים רלוונטיים– אם אתם מתכנתי אפליקציות לסמארטפונים לדוגמה, אל תתפסו לא מוכנים בנוגע לאפליקציות החדשניות ביותר בשוק. והכי חשוב - אל תשכחו להראות שאתם נלהבים ואוהבים את המקצוע שלכם.

שאלות התנהגותיות – מטרתן של השאלות ההתנהגותיות היא לבדוק כיצד אתם תתנהגו במצבים שונים בכלל ובמצבי לחץ בפרט. שאלון לראיון עבודה בודק בין השאר האם אתם יכולים לקבל מרות, איך אתם עובדים עם אנשי הצוות שלכם וגם עם אלו הכפופים לכם וכיצד אתם מתפקדים בתקופות קשות. ההכנה הטובה ביותר היא לחשוב על מצבים שהיו קשים לכם בעבר וכיצד הצלחתם להתמודד עמם, גם אם לא הייתם אז במיטבכם, נסו לראות מה למדתם מניסיון זה וספרו למראיין שלכם מה עשיתם בעבר וכיצד הייתם מתנהגים כיום בעקבות הניסיון שצברתם. 

שאלות כלליות – השאלות הכלליות שייכות לקטגוריה מאוד רחבה החל מ- "תן לי דוגמה למשבר שפתרת לאחרונה במשרד" ועד "מדוע אתה מאמין שאתה מתאים לחברה שלנו?" קשה מאוד להתכונן לשאלון הזה, אבל אם תזכרו שהשאלות אינן באמת עליכם, אלא הן בודקות כיצד אתם יכולים להועיל לחברה ואם תמקדו את התשובות שלכם בעניין זה – אתם תצליחו לעבור גם את השלב הזה.

שאלות אישיות – את השאלות האישיות השארנו לסוף, כי אלו בדרך כלל השאלות הקשות ביותר. שאלון האישיות בראיון עבודה בא לבדוק את התאמתכם לאופי, לערכים ולחזון של הארגון.
שאלון לראיון עבודה השואל על חוזקה וחולשה מדברות בדרך כלל על תכונות באופי שלכם, או על מצבים אישיים שיכולים להיות בעייתיים. בשאלון זה, אתם הולכים על חבל דק מאוד שבו מצד אחד אתם צריכים לשבח את עצמכם, או לדבר על תכונות שליליות שלכם והמצד האחר אסור לכם להישמע שחצניים מידי, או להוביל את המראיין שלכם למסקנה שאינכם מתאימים לתפקיד.
 הדרך הטובה ביותר להתכונן לשאלון לראיון עבודה היא לחשוב מראש ובכנות רבה על נקודות החולשה באופי שלכם, נקודות חולשה מקצועיות ואפילו נקודות חולשה אישיות כגון: אמהות, מגורים רחוקים, פיטורים כואבים ועוד. לאחר שחשבתם (עדיף בעזרת אנשים שמכירים אתכם היטב) על כל נקודות החולשה שלכם, נסו לשאול את עצמכם את השאלות הכואבות האלו ולענות עליהן כך שתצאו באור החיובי ביותר, עדיף שתעשו זאת בכתב ולא בעל פה.

כדי להיות מוכנים לכל השאלות בראיון עבודה נסו לאתר כמה שיותר שאלות רלוונטיות אליכם בכל אחת מהקטגוריות שהצגנו. לאחר שכתבתם את השאלון ולאחר שהתאמנתם על התשובות, בקשו מחבר שלכם לשאול אתכם בע"פ את כל אותן שאלות ובקשו ממנו לא לרחם עליכם – כמה שיותר קשה באימונים – כך יהיה לכם קל יותר בקרב.

זכרו המראיין יהיה מאוד נחמד אליכם וינסה להתחבר אליכם בחלק מהמקרים, אבל הוא אינו החבר שלכם, הוא בסופו של דבר מנסה לוודא בכל האמצעים העומדים לרשותו את התאמתכם למשרה.

בהצלחה 

חזור