איך כותבים מכתב התפטרות בצורה הטובה ביותר?

מכתב התפטרות הוא מסמך אשר מעיד בצורה פורמאלית על עזיבת מקום עבודה ביוזמתו של העובד. עוד לפני מסירת מכתב ההתפטרות יש להודיע על הכוונה לעזוב את מקום העבודה בצורה לא רשמית על ידי שיחת פנים מול פנים עם המנהל האישי ולהסביר לו את המניעים אשר הביאו אתכם להחלטה להתפטר ולעזוב את מקום העבודה.

תוקפו המשפטי של מכתב ההתפטרות
מבלי להיכנס לדיני משפט נציין כי לכל מסמך שאתם כותבים יש תוקף משפטי, במיוחד כאשר הוא חתום על ידכם. לכן, כתיבת ומסירת מכתב המעיד על רצונכם לבצע עזיבת מקום עבודה (מכתב התפטרות) צריך להתבצע בשיקול דעת ורק כאשר ההחלטה היא סופית לחלוטין. אם ישנן תהיות לגבי אלמנטים הקשורים לתנאי ההעסקה וההתפטרות שלכם, צרו קשר עם עורך דין לדיני עבודה בטרם תגישו מכתב שכזה.

האלמנטים שצריכים להופיע במכתב ההתפטרות
כתיבת מכתב התפטרות היא לא ראיון עבודה אך יחד עם זאת, כשם שבזמן ראיון עבודה נשמרים הכללים של כבוד, הגינות ויושר כך גם נשמרים כללים אלה במכתב התפטרות בעת עזיבת מקום עבודה. 

התאריך
על המכתב להכיל את תאריך כתיבתו, שהוא תאריך המסירה שלו בפועל וכמו כן עליכם לציין את מועד עזיבת מקום העבודה בפועל.

המען
מענו את המכתב אל המנהל האישי שלכם והארגון בו אתם מועסקים.

פתיחת המכתב
מומלץ כי המכתב יפתח במילות שבח והערכה לארגון בו אתם מועסקים וגם לתפקיד אותו מילאתם באהבה ובמסירות.
ציינו כי מכתב זה נכתב לאחר שיחה אישית שנסתיימה ברוח טובה עם המנהל האישי. יש לציין כי הודעה זאת הינה הודעה מוקדמת כפי שהחוק מחייב ורשמו את התאריך הסופי לעזיבתכם (ניתן לחשב משך זמן הודעה מוקדמת ע"פ טבלאות המצויות באתר התמ"ת).

סיבת עזיבת העבודה 
לאחר מילות השבח וההערכה עליכם להקדיש מחשבה לניסוח הנוגע לסיבה אשר בעקבותיה החלטתם לעזוב את מקום העבודה. גם במקרה זה, בדיוק כמו בעת ראיון עבודה, עליכם לשמור על כללי האיפוק והמוסר ולהיות ענייניים ובשום אופן לא להוציא את 'הכביסה המלוכלכת' החוצה בפורמט זה.

דברי סיום
אל תשכחו כי אתם משאירים מאחור אנשים שעבדתם עימם זמן מה ולכן לסיים במילות תודה ולסיים בברכת הצלחה למנהלים האישיים, לעובדים ולארגון כולו.

חזור