טיפים להתמודדות עם לחץ בראיון עבודה

זיעה קרה, דפיקות לב, רעד בידיים, קושי בחשיבה מהירה וגמגום בדיבור, כל אלה הם רק חלק קטן ממה שעלול להרגיש מועמד למשרה מסוימת אשר נמצא בעת ראיון עבודה. כל התופעות הללו אף מתגברות כאשר המרואיין נמצא מול פאנל שלם של מראיינים וככל שהזמן עובר והלחץ נמשך כך מגיעה גם במהירות התשישות עד למצב בו יכול כל ראיון עבודה כזה להסתיים בכישלון מוחץ.

ראיון עבודה הוא ההזדמנות הבלעדית להותיר רושם חזק על המראיינים ולהתקבל למקום העבודה אשר עליו חלמתם. רבים הם המועמדים אשר התאימו בצורה מושלמת למשרה ולא הצליחו להתקבל אליה בגלל שהיו לחוצים מדי בראיון עצמו, שידרו חוסר ביטחון עצמי והפגינו חוסר ידע לכאורה שפשוט אינו תואם למציאות.
קיימות מספר דרכים אשר יעזרו לכם להתמודד עם לחץ בעת ראיון עבודה ויעזרו לכם להתנהג בטבעיות :לחץ בראיון עבודה

  1. אם מתרגשים, אין סיבה שלא להודות בזה – כל אדם אשר נמצא תחת עין בוחנת כמו בסיטואציה של ראיון עבודה סביר שיהיה בלחץ. אחת הדרכים להשתחרר מתחושות אלה היא פשוט להגיד שאתם מתרגשים. לדוגמא : "סלחו לי, אני מאוד מתרגש/ת מהמעמד". אמירה זאת שוברת את הקרח, מאירה אתכם באור מאוד אנושי ואמיתי, מעוררת אמפתיה  ומשאירה אתכם בשליטה.
  2. הופעה חיצונית – לכל ראיון עבודה שהוזמנתם אליו ובמיוחד במקומות הנחשקים השקיעו בהופעה החיצונית שלכם. רק אם באמת ובתמים תרגישו כמו 'מליון דולר' תוכלו לשדר שאתם שווים ובעלי ביטחון. אם ההופעה החיצונית שלכם תגרום לכם להרגיש אי נוחות, הלחץ יצוץ ויעשה את שלו.
  3. חיוך אינו עולה כסף – מראיינים כמו כל בני האדם אוהבים אנשים אופטימיים וחייכנים מולם. חיוכים וסבר פנים יפות לא רק שיעלו את מניותיכם אצל המראיינים אלא גם יעזרו לכם להשתחרר ממתחים ולחצים. לחיוך יש אלמנטים פיזיולוגיים אשר עוזרים להשתחרר ממצבי לחץ ולכן מומלץ מאוד לחייך אך עם זאת, היו מודעים לעצמכם וחייכו רק כאשר אפשר – הימנעו מחיוכי מבוכה אלא רק חיוכים מסבירי פנים וחינניים.
  4. היו אתם עצמכם ולעולם אל תשקרו – שקרים והתחזויות אינם מועילים כלל ובפרט לא מועילים להפחתת רמת הלחץ במהלך ראיון עבודה שכן שקרים והעמדת פנים ידועים כמעשים מלחיצים בפני עצמם ויחבלו לכם בראיון העבודה ובהמשך ברמת האמינות שלכם

בהצלחה!

 

חזור